Er det et moralsk skråplan at købe en amerikansk eller kinesisk produceret bil? Eller hvad med en ferie til USA? Spørgsmålene trænger sig på i en verden, der synes i opbrud, og det afspejler sig i de valg, vi træffer som forbrugere. Vores valg af bil, feriedestination og andre produkter er for mange pludselig blevet et spørgsmål om politik og de rette holdninger.
Men hvilken indflydelse på eller hvilket ansvar for sine valg har den enkelte forbruger? Og er det overhovedet muligt at undgå produkter fra lande eller producenter, man ønsker at boykotte?
Der er udfordringer og spørgsmål nok for forbrugerne i denne tid, og i FDM får vi dem også.
Hvornår er en bil kinesisk?
I vores rådgivning møder vi ofte det standpunkt, at man ikke ønsker at støtte det kinesiske styre eller er bekymret for datasikkerheden. Vi hører også om medlemmer, der i hvert fald ikke skal have en Tesla nu, hvor manden bag bilen bruger sin magt til at blande sig i mere og andet end bilproduktion.
Sagen er, at især biler i dag er komplekse produkter, hvor det er svært at træffe forbrugerpolitiske valg. Det er f.eks. næsten umuligt at undgå dele fra Kina. En „amerikansk“ Tesla Model 3 er bygget i Kina, og nogle af de Tesla Model Y’er, der er bygget i Tyskland, kører med kinesiske batterier.
Det engang svenske bilmærke Volvo er i dag kinesisk ejet, og mange af de „svenske“ biler bygges i Kina. Ja, selv en solid tysker som BMW iX3 rullede af samlebåndet i Kina. Dertil kommer alle de biler, der kører med kinesiske batterier, mikrochips og anden teknologi.
Ser vi på det „offentlige Danmark“, er næsten alle busser kinesiske, og kører hjemmeplejen i elbil, er den ofte fra Kina. Sådan er de faktiske forhold i bilindustrien, hvor vi som samfund vægter lav pris højere end geopolitiske forhold, spørgsmål om menneskerettigheder og bekymring om dataindsamling. Hvis „det offentlige“ ikke har en holdning, kan vi så forlange af hinanden, at vi som private forbrugere har det?
Bilkøbere må selv bestemme
Hvordan man som forbruger skal agere politisk, vil vi i FDM ikke blande os i. Vi ser ikke os selv som forbrugerpolitisk smagsdommer. Vores rolle er at oplyse vores medlemmer, så de på bilområdet har det bedste grundlag at træffe deres valg på.
Vi kan f.eks. oplyse om, hvor biler og de forskellige dele produceres, eller hvordan bilernes data bruges. Samtidig arbejder vi for bedre forbrugerrettigheder og lovgivning – f.eks. i forhold til netop data.
Det bliver spændende at følge forbrugsudviklingen, og FDM bidrager gerne med viden, men vi vil ikke træffe valget for dig – det skal du selv gøre, for kun du ved, hvad der er rigtigt for dig.
Hold dig up to date med FDM
Få gode tilbud fra FDM og de seneste bilnyheder direkte i din mailboks.